Španělsko
10 až 32°C
teplota
3334 hodiny
sluneční svit za den
201 mm
déšť
273 dny
suché
89 dny
déšť
3 dny
sníh

Podnebí Španělsko

Španělsko má díky své rozloze a rozmanité topografii rozmanité podnebí. Díky středomořskému podnebí jsou v zemi horká a suchá léta a mírné deštivé zimy. Počasí se liší nejen podle místa, ale také podle ročního období.

Průměrné hodnoty klimatu za celý rok

  • Den: průměrná denní teplota je během dne mezi 10°C a 32°C
  • Noc:průměrná noční teplota je mezi 2°C a 20°C
  • Deště: prší 89 dní a celkem je přibližně 201 mm srážek
  • Sníh: sněží v průměru 3 dní v roce
  • Sluneční hodiny: během roku je 3334 slunečních hodin
Maximální teplota: mezi 10°C a 32°C
Nejteplejší měsíc: 32°C v Červenec
Nejchladnější měsíc: 10°C v Leden
Noční teplota: mezi 2°C a 20°C
Suché dny: 273 dny
Dny s deštěm: 89 dny
Dny se sněhem: 3 dny
Celkový součet srážek: 201 mm
Počet hodin slunečního svitu: 3334 hodiny

Regionální rozdíly

Většina Španělska má středomořské podnebí, až na několik významných výjimek. Jednou z nejvýznamnějších klimatických oblastí Španělska je centrální náhorní plošina, která pokrývá velkou část vnitrozemí. V této oblasti panuje kontinentální klima, což znamená, že léta jsou horká a zimy chladné.

V zimě zde může být až -10 stupňů Celsia, zatímco v létě až 40 stupňů Celsia. Díky výrazným rozdílům mezi denními a nočními teplotami je tato oblast známá svými extrémními teplotními výkyvy.

Středomořské pobřeží

Další významnou klimatickou oblastí je středomořské pobřeží, které tvoří východní a jižní hranici Španělska. Podnebí v této oblasti je typicky středomořské s mírnými a deštivými zimami a horkými a suchými léty.

V létě se nejvyšší teploty pohybují mezi 25 a 30 stupni Celsia, zatímco v zimě jsou minima mezi 10 a 15 stupni Celsia. Díky dlouhým horkým létům a mírným zimám je tento region známý svými plážemi a opalováním.

Tento region je známý svými plážemi a opalováním.

Sever Španělska

Na severu Španělska, kde je mírnější klima, se nachází Galicie a Baskicko. Tyto oblasti mají díky Atlantskému oceánu mírné a spolehlivé počasí po celý rok.

Tyto oblasti mají díky Atlantskému oceánu mírné a spolehlivé počasí po celý rok.

V létě se maxima pohybují mezi 20 a 25 stupni Celsia, zatímco minima v zimě mezi 5 a 10 stupni Celsia. Díky svěží zelené krajině a bohatým srážkám je tato oblast oblíbená mezi milovníky pobytu venku a v přírodě.

Tato oblast je oblíbená mezi milovníky pobytu venku a v přírodě.

Kanárské ostrovy

Subtropické klima se konečně vyskytuje i na Kanárských ostrovech, které leží u pobřeží Afriky. Na těchto ostrovech je díky průměrné teplotě 25 až 30 stupňů Celsia celoročně teplo. Ostrovy jsou oblíbené u cestovatelů, kteří hledají teplé tropické místo, protože počasí je zde trvale příjemné a slunečné.

Lente ve Španělsku

Ve Španělsku trvá jaro od března do května a počasí je obvykle krásné s několika málo deštivými dny. Zatímco ve středu a na jihu je 15 až 20 stupňů, na severu se průměrná teplota pohybuje mezi 10 a 15 stupni. Vzhledem k tomu, že ještě není hlavní sezóna, není zde mnoho turistů a počasí ve Španělsku je obvykle příjemné, což z něj činí vhodné místo pro cestování.

Léto ve Španělsku

Španělské léto je typické horkým a suchým obdobím od června do srpna s průměrnými teplotami na jihu a ve středu země 25 až 30 stupňů. Na severu jsou teploty o něco nižší, mezi 20 a 25 stupni.

Španělsko je v tomto ročním období nejrušnější, protože sem přijíždí mnoho návštěvníků, aby si užili pláže a další atrakce. Protože však může být poměrně horko, pijte hodně vody a omezte pobyt venku během nejteplejších hodin dne.

Podzim ve Španělsku

Na podzim, který ve Španělsku trvá od září do listopadu, se začíná ochlazovat. Zatímco na severu se teploty pohybují mezi 10 a 15 stupni, ve středu a na jihu je to mezi 15 a 20 stupni. Španělsko je v tomto ročním období vhodným místem pro cestování, protože je zde méně lidí a počasí je obvykle pěkné.

Zima ve Španělsku

Zima ve Španělsku trvá obvykle od prosince do února a je mírná a deštivá. Průměrná teplota ve středních a jižních oblastech země se pohybuje mezi 10 a 15 stupni Celsia, i když občas může být i tepleji.

Teploty v Galicii a Baskicku, které leží severněji a bývají teplejší, se pohybují v průměru mezi 5 a 10 stupni Celsia. Na většině území země sníh často nepadá, ale ve vyšších nadmořských výškách a v horách může.

Chcete přejít na Španělsko?

Toto jsou cestovní kanceláře, u kterých si můžete rezervovat zájezd do Španělsko:

Graf teploty

Tento graf zobrazuje průměrnou maximální teplotu (červená) a minimální teplotu (modrá) pro Španělsko.

Graf srážek

Tento graf zobrazuje průměrné množství srážek za měsíc pro Španělsko.

Klimatická tabulka Španělsko

V této klimatické tabulce můžete na první pohled vidět, jaké je průměrné měsíční počasí pro Španělsko. Údaje byly shromažďovány po dobu 30 let, z nichž byl odvozen průměr za měsíc. V jednotlivých letech mohou být rozdíly větší nebo menší, ale díky této klimatické tabulce máte dobrou představu o tom, jaké může být v daném měsíci počasí pro Španělsko.

led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Den 10 11 15 18 23 28 32 32 27 21 14 11
Noc 2 3 4 7 11 16 20 20 15 11 6 3
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Srážky 18 17 25 23 13 8 4 3 9 30 30 21
Deštivé
dny
9 8 12 12 9 5 2 1 5 8 10 8
Dny se
sněhem
1 1 - - - - - - - - - 1
Dny bez
srážek
21 19 19 18 22 25 29 30 25 23 20 22
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Slunce hodin
denně
8 8 8 9 11 12 11 10 10 9 7 6
Rychlost větru
v Bft
2 3 3 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 3 3 3 4 5 6 7 6 5 4 2 2

Kdy jet do Španělsko

Vzhledem k tomu, že Španělsko je velká země s různými klimatickými podmínkami, období, kdy zde budete, jistě ovlivní druh vaší dovolené. Obecně se za nejlepší dobu pro návštěvu Španělska považuje jaro (březen až květen) nebo podzim (září až listopad).

V tomto období máte skvělé počasí, méně lidí, dobré ceny a spoustu možností, co dělat! A protože se jedná o období mimo sezónu, ubytování je zpravidla levnější, restaurace nejsou přeplněné a nemusíte trávit půl dne ve frontě na další atrakci.

Červenec a srpen jsou ve Španělsku hlavní sezónou

Hlavní sezóna ve Španělsku probíhá během slunečných letních měsíců. Červenec a srpen jsou nejvlhčí, nejrušnější a nejdražší v pobřežních oblastech a nejméně přeplněné, ale nepříjemně horké a prašné vnitrozemské oblasti.

Abyste se vyhnuli extrémním vedrům, je nejlepší navštívit pláže na přelomu jara a léta (květen nebo začátek června) nebo na konci léta (srpen až září, případně i říjen).

V létě může být ve Španělsku strašné horko, zimy mohou být ve vnitrozemí velmi chladné (a na pobřeží velmi deštivé) a jaro a podzim mohou být překvapivě chladné.

Ať už však Španělsko navštívíte kdykoli, nebudete zklamáni. Po celý rok se tu skvěle najíte, najdete tu úžasná muzea a kulturu, do které stojí za to se ponořit.

Podnebí pro Španělsko podle měsíců

Jaké je průměrné klima v daném měsíci pro Španělsko? Kliknutím na měsíc zobrazíte všechny měsíční průměry slunečního svitu, maximálních a minimálních teplot, procentuální šance na déšť za den, sněhové srážky a počet deštivých dní.

Zkušenosti s počasím Španělsko

Byl jste ve ve Španělsko?

Zanechte nám své zkušenosti s počasím ve Španělsko a vyhrajte 100 €!

Váš e-mail se v recenzi neobjeví a nebude předán třetím stranám.

Populaire bestemmingen ve Španělsko

Města a vesnice ve Španělsko

Viděli jste chybu?

Pošlete nám e-mail, jsme vám vděční.