Hledat Menu

Průměrné klima Švédsko

Klima Švédsko má průměrnou roční teplotu 10°C. V průběhu roku může průměrná měsíční teplota klesnout na 1°C a stoupnout na 20°C.

Ročně zde spadne přibližně 855 mm deště. To poskytuje dobrý přehled o tom, kolik deště můžete v Švédsko očekávat. Navíc zde ročně spadne přibližně 101 cm sněhu.

Nejlepší čas na cestování do Švédsko je June a July. V této době je příjemná teplota a není příliš mnoho deště, což je ideální pro návštěvu Švédsko.

Temperature 1 až 20°C
Rain 855 mm
Snow 101 cm
Klima Švédsko
  • Průměrná roční teplota: 10°C
  • Nejvyšší teplota: 20°C v Červenec a Srpen
  • Nejnižší teplota: 1°C v Leden
  • Srážky: 855 mm za rok, průměrně 71 mm za měsíc
  • Nejsušší měsíce: 34 mm v Únor, 38 mm v Duben a 46 mm v Březen
  • Nejvlhčí měsíce: 100 mm v Srpen, 98 mm v Říjen a 90 mm v Červenec
  • Sněhové srážky: 101 cm za rok

Klimatická tabulka Švédsko

Klimatická tabulka Švédsko ukazuje průměrné teploty, srážky, sněžení a UV index za jednotlivé měsíce.

  Led Úno Bře Dub Kvě Čvn Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Denní teplota (°C) 1 2 4 7 13 18 20 20 16 10 6 3
Noční teplota (°C) -2 -2 0 1 6 11 14 14 11 6 3 0
Srážky (mm) 82 34 46 38 61 66 90 100 79 98 82 79
Sněžení (cm) 32 19 17 4,2 1,2 0 0 0 0 0 8,7 19
UV index 1 2 2 4 4 5 4 4 4 1 1 0
Nejlepší měsíc No No No No No Yes Yes No No No No No

Teplota podle měsíců v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrné nejvyšší teploty v stupních Celsia pro každý měsíc v Švédsko

Teplota podle měsíců v Švédsko

Srážky podle měsíců v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrné měsíční srážky v milimetrech v Švédsko.

Srážky podle měsíců v Švédsko

Sněhové srážky podle měsíců v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrné sněhové srážky v centimetrech podle měsíců v Švédsko.

Sněhové srážky podle měsíců v Švédsko

UV-index podle měsíců v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrný UV-index podle měsíců v Švédsko.

UV-index podle měsíců v Švédsko

Roční teplota v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrnou roční teplotu v Švédsko, uvedenou v stupních Celsia.

Roční teplota podle roků v Švédsko

Roční srážky v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrné roční srážky v milimetrech, které spadnou v Švédsko.

Srážky podle roků v Švédsko

Sněhové srážky podle roků v Švédsko

Tento graf ukazuje průměrné roční sněhové srážky v Švédsko, měřené v centimetrech.

Sněhové srážky podle roků v Švédsko

Další klimatické informace o Švédsko

Švédsko se nachází v severní Evropě a má rozmanité podnebí, od mírného na jihu až po subarktické na severu. Tato rozmanitost je dána především rozlohou země, která se rozprostírá od Baltského moře na jihu až po polární kruh na severu.

Obecné podnebí

Švédsko má mírné podnebí, i když zimy na severu jsou mnohem chladnější a léta kratší. To je způsobeno severní polohou země. Vliv Atlantského oceánu a Golfského proudu však způsobuje relativně mírné teploty, zejména ve srovnání s jinými oblastmi ve stejné zeměpisné šířce.

Klima ve Švédsku je rozmanité a od jihu k severu se značně liší. Zatímco na jihu jsou mírné zimy a příjemná léta, na severu panuje drsnější klima s krutými zimami a krátkými léty. Tato rozmanitost nabízí obyvatelům i návštěvníkům rozmanité zážitky, od slunečných letních dnů ve Stockholmu až po magickou polární záři v Kiruně. Tato klimatická rozmanitost umocňuje přírodní krásy Švédska a činí z něj jedinečnou cestovní destinaci v každém ročním období.

Průměrné teploty, déšť a sníh

V jižním Švédsku se průměrné letní teploty pohybují kolem 20 °C a zimy jsou mírné, s průměrnými teplotami kolem nuly. Srážky jsou během roku poměrně rovnoměrně rozloženy, v letních měsících jich mírně přibývá.

Na severu jsou léta krátká a chladná, s průměrnými teplotami kolem 15 °C, zatímco zimy jsou dlouhé a kruté, s teplotami často klesajícími pod -20 °C. Na severu se vyskytují vydatné sněhové srážky, zejména v horských oblastech.

Klima jižního Švédska

Jižní Švédsko, včetně měst jako Stockholm a Göteborg, má mírné přímořské podnebí. Léta jsou příjemně teplá a zimy poměrně mírné. Srážky jsou během roku poměrně stálé, s vrcholem na konci léta.

V zimě se průměrná teplota pohybuje kolem 0 °C a léto je mírné s průměrnou teplotou kolem 17 °C. Ročně zde spadne 500 až 800 mm srážek, přičemž v jihozápadní části o něco více (1000 až 1200 mm).

Klima středního Švédska

V centrálním Švédsku, kde se nacházejí města jako Uppsala a Örebro, je klima o něco chladnější než na jihu. Zimy jsou chladnější a léta příjemná, ale ne tak horká jako na jihu. V zimě je častější sněžení, zejména ve vyšších nadmořských výškách.

Zimní teploty jsou nižší než na jihu, ve městech jako Stockholm a Örebro se průměrné teploty pohybují mezi -3 °C a -4 °C. Letní teploty se pohybují mezi 16°C a 17°C. Stejně jako v jižním Švédsku spadne i ve středním Švédsku ročně přibližně 500 až 800 mm srážek.

Klima severního Švédska

Klima v severním Švédsku je subarktické. Tato oblast, která zahrnuje města jako Kiruna, má velmi krátká, chladná léta a dlouhé, chladné zimy. Pozoruhodnými jevy v této části země jsou polární noc a půlnoční slunce, kdy slunce v zimních měsících nevychází a v létě nezapadá.

Na severu Švédska panují mnohem chladnější zimy, kdy průměrné teploty ve městech, jako je Luleå a Kiruna, klesají až k -12°C. Letní teploty jsou chladnější a dosahují v průměru 12 až 15 °C. Srážky jsou podobné jako v jiných částech Švédska, i když v zimních měsících může v regionu napadnout značné množství sněhu.

Švédská vysočina

Ve Švédské vysočině na severozápadě země panuje vysokohorské klima. Díky vydatným sněhovým srážkám a nízkým teplotám v zimě je tato oblast oblíbená mezi milovníky zimních sportů. Léto je krátké a chladné, ideální pro pěší turistiku a poznávání přírody.

V této oblasti jsou velmi chladné zimy. Průměrné zimní teploty mohou klesat až k -10 °C a méně, zatímco letní teploty zůstávají poměrně chladné. Na Vysočině spadne více srážek než v jiných částech Švédska, zejména v zimě ve formě sněhu.

Vysoké hory jsou v porovnání s ostatními částmi Švédska bohatší na srážky.

Nejlepší čas na cestování do Švédsko

Nejvhodnější doba pro návštěvu Švédska závisí především na tom, co chcete dělat a vidět. Tato skandinávská země, známá svou krásnou přírodou a bohatou kulturou, nabízí různé zážitky v závislosti na ročním období a regionu. Švédsko je rozmanitá země, která v závislosti na ročním období a regionu nabízí něco pro každého cestovatele.

Nejvhodnější doba pro cestování po jižním Švédsku

Květen až září jsou nejlepší měsíce pro cestu do jižního Švédska. Jižní Švédsko s městy jako Malmö a Göteborg je známé svým mírným podnebím a dlouhými letními dny.

Jižní Švédsko je nejlepší dobou pro cestování.

Léto, od června do srpna, je ideální pro prohlídku měst, procházky přírodou a poznávání pobřeží.

Léto (květen - červen): Příroda kvete, počasí je příjemné pro aktivní odpočinek.

Léto (červenec - srpen): Teplé a živé, ideální pro pláže a festivaly.

Začátek podzimu (září): Méně lidí a stále příjemné počasí.

Nejlepší doba pro cestu do středního Švédska

Pokud chcete navštívit střední Švédsko, nejlepšími měsíci pro návštěvu jsou červen až srpen. Střední Švédsko včetně Stockholmu je ideální pro letní období. Dny jsou dlouhé a města jsou plná života. Určitě v tomto období navštivte Stockholmské souostroví.

Léto (červen - srpen): Ideální pro prohlídku památek a poznávání souostroví.

Začátek podzimu (září): Krásné podzimní barvy a příjemné teploty.

Nejvhodnější doba pro cestu do severního Švédska

Nejlepší doba pro cestování do severního Švédska je prosinec až březen, kdy si užijete zimní radovánky, a červen až srpen, kdy si užijete půlnoční slunce. Severní Švédsko, včetně Laponska, je známé svými extrémními ročními obdobími. V zimě je to zázračná země sněhových radovánek a polární záře. V létě zde můžete spatřit půlnoční slunce.

Zima (prosinec až březen): Ideální pro polární záři, lyžování a jízdu se psím spřežením.

Léto (červen - srpen): Jedinečné půlnoční slunce, ideální pro pěší turistiku.

Nejlepší doba pro cestu na Švédskou vysočinu

Pokud je Švédská vysočina na vašem seznamu přání, doporučujeme únor až duben pro zimní sporty a červen až září, pokud se chcete věnovat pěší turistice. Švédská vysočina je rájem dobrodruhů. V zimě lákají lyžaře a snowboardisty, zatímco léto je ideální pro pěší turistiku a poznávání národních parků.

Konec zimy (únor až duben):nejlepší období pro zimní sporty, kdy je stále dostatek sněhu.

Léto (červen - září): Ideální pro turistiku, rybaření a poznávání přírody.

Zkušenosti s počasím v Švédsko

Počasí v Švédsko je průměrně ohodnoceno 3,4 z 5 hvězdiček od 7 návštěvníků.

Napište své vlastní hodnocení

Zkušenost s počasím: Vynikající

Krásné! Byla jsem tam v lednu a byla tam zima, ale sucho, slunečno a krásná vrstva sněhu. Přesně to jsem si přála.— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Průměrné

Mějte na paměti teplotní rozdíly. Je příjemné cítit přechod ze zimy do jara.— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Špatné

Mrazivý vítr ji ještě více ochlazoval. Světla bylo minimum a namáhalo oči. Ačkoli jsou krásné, nejsou to ideální podmínky pro odpočinek.— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Průměrné

Byla zima, ale to je ve Skandinávii normální. Sníh dělal vše kouzelným, ale brzká tma byla nevýhodou. Dobré a odolné oblečení je nutností!— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Průměrné

Únor byl ve Švédsku velmi chladný, teploty se blížily nule. Úspěšně jsme se teple oblékli. Sníh a sněhové přeháňky byly na denním pořádku, což bylo osvěžující i zrádné. Nečekejte hodiny slunečního svitu, ale spíše svěží zimní atmosféru.— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Vynikající

Ideální chladné podmínky pro zimní sporty s vydatným sněžením. Ledové, ale kouzelné!— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Zkušenost s počasím: Průměrné

Říjen ve Švédsku byl mírný. Střídalo se slunečné počasí s přeháňkami. Teploty se pohybovaly od 5 do 13 stupňů. Pro milovníky slunce a lyžování to není ideální, proto jej hodnotíme jako průměrný.— Tento text byl automaticky přeložen do češtiny.

Byli jste někdy v Švédsko?

Podělte se o své zkušenosti s počasím v Švédsko.

Váš e-mail nebude zveřejněn v recenzi a nebude poskytnut třetím stranám.

Průměrné počasí v Švédsko podle měsíců

Klikněte na měsíc níže a podívejte se podrobně, jaké počasí můžete v Švédsko obvykle očekávat. Na základě historických údajů o počasí v Švédsko můžete pro každý den v měsíci vidět průměrnou teplotu, srážky, vítr a UV-index.