Turecko
12 až 32°C
teplota
3425 hodiny
sluneční svit za den
458 mm
déšť
275 dny
suché
90 dny
déšť
0 dny
sníh

Podnebí Turecko

Klima v Turecku se v jednotlivých oblastech liší vzhledem k poloze země na severní polokouli. Podnebí v zemi lze obecně označit za středomořské s horkými a suchými léty a teplými a deštivými zimami. Na druhou stranu, vzhledem k rozloze země a její rozmanité geografii lze turecké podnebí označit také jako mírné kontinentální, oceánské a polosuché.

Průměrné hodnoty klimatu za celý rok

  • Den: průměrná denní teplota je během dne mezi 12°C a 32°C
  • Noc:průměrná noční teplota je mezi 8°C a 24°C
  • Teplota moře: teplota moře je mezi 18°C a 30°C
  • Deště: prší 90 dní a celkem je přibližně 458 mm srážek
  • Sluneční hodiny: během roku je 3425 slunečních hodin
Maximální teplota: mezi 12°C a 32°C
Nejteplejší měsíc: 32°C v Srpen
Nejchladnější měsíc: 12°C v Leden
Noční teplota: mezi 8°C a 24°C
Teplota moře: mezi 18°C a 30°C
Suché dny: 275 dny
Dny s deštěm: 90 dny
Dny se sněhem: 0 dny
Celkový součet srážek: 458 mm
Počet hodin slunečního svitu: 3425 hodiny

Klima v Turecku je do značné míry dáno jeho polohou na křižovatce tří hlavních světových kontinentů: Evropa, Asie a Afrika. To znamená, že podléhá klimatickým vlivům vzdušných mas pocházejících ze všech tří těchto míst.

Krajina Turecka je navíc velmi rozmanitá, najdete zde horská pásma, náhorní roviny i pobřežní oblasti. Proto se podnebí v různých částech země může značně lišit, někde je podnebí podobné středomořskému, jinde spíše kontinentálnímu.

Jaro v Turecku

Po kruté zimě přechází Turecko do léta, kdy se teploty postupně stávají příjemnějšími. Jarní teploty se obvykle pohybují mezi 10 a 20 stupni Celsia denně, přičemž rtuť teploměru se s postupujícím obdobím postupně zvyšuje.

Jaro je také známé vysokou pravděpodobností srážek, které se v tomto ročním období v celé zemi obvykle pohybují od mírných až po velké množství. To platí zejména pro pobřežní oblasti Turecka, které jsou nejblíže Středozemnímu moři.

Léto v Turecku

Denní teploty se v létě v Turecku často pohybují mezi 30 a 40 stupni Celsia, což je nejteplejší období roku. Horko může být úmorné, zejména v odlehlejších částech země, kde je spíše kontinentální klima.

V létě je déšť vzácný a na většině území Turecka v tomto období v průměru nespadne téměř žádné množství srážek. Je to proto, že průběh počasí je většinou určován horkými a suchými vzduchovými masami, které přicházejí z pouští na jihu.

Podzim v Turecku

Po letních vedrech přichází v Turecku další přechodné období k zimě, kdy teploty začínají klesat. Na podzim se teploty obvykle pohybují v rozmezí 10 až 20 stupňů Celsia, přičemž s postupujícím ročním obdobím má teploměr postupně klesající tendenci.

Na podzim je navíc větší pravděpodobnost deště a v tomto ročním období v Turecku často spadne střední až velké množství srážek. To platí zejména pro pobřežní oblasti Turecka.

Zima v Turecku

Vnitrozemí Turecka je v zimě nejchladnějším obdobím s teplotami často pod 0 stupňů Celsia. Zima je tak nejchladnějším obdobím v Turecku. Sněhové srážky jsou časté i v zimě, zejména v horských oblastech, kde panuje spíše kontinentální klima.

V zimě se také častěji vyskytují deště, které jsou v tomto ročním období středně vydatné až vydatné. Zejména v pobřežní oblasti.

Regionální rozdíly v klimatu

Počasí v Turecku se může na různých místech značně lišit. Například v pobřežních částech Turecka panuje středomořské klima, které se vyznačuje velmi horkými a suchými léty a poněkud horkými a vlhkými zimami. Je to proto, že se nacházejí v blízkosti oceánu, který se podílí na udržování stálé teploty a hojném přísunu srážek.

Klima ve vnitrozemských oblastech Turecka je naopak spíše kontinentální, s chladnějšími zimami a teplejšími léty než v pobřežních oblastech. Je to proto, že se nacházejí hlouběji ve vnitrozemí, takže jsou citlivější na vlny horkého a suchého vzduchu přicházejícího z pouští na jihu.

Chcete přejít na Turecko?

Toto jsou cestovní kanceláře, u kterých si můžete rezervovat zájezd do Turecko:

Graf teploty

Tento graf zobrazuje průměrnou maximální teplotu (červená) a minimální teplotu (modrá) pro Turecko.

Graf srážek

Tento graf zobrazuje průměrné množství srážek za měsíc pro Turecko.

Klimatická tabulka Turecko

V této klimatické tabulce můžete na první pohled vidět, jaké je průměrné měsíční počasí pro Turecko. Údaje byly shromažďovány po dobu 30 let, z nichž byl odvozen průměr za měsíc. V jednotlivých letech mohou být rozdíly větší nebo menší, ale díky této klimatické tabulce máte dobrou představu o tom, jaké může být v daném měsíci počasí pro Turecko.

led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Den 12 13 16 19 23 28 31 32 29 24 19 14
Noc 8 9 10 13 16 21 24 24 21 18 13 10
Voda 19 18 19 20 23 27 30 30 29 27 24 21
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Srážky 144 56 41 20 19 5 1 1 10 38 36 87
Deštivé
dny
15 11 11 8 8 3 2 - 4 8 7 13
Dny bez
srážek
16 17 20 22 23 27 29 31 26 23 23 18
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Slunce hodin
denně
7 8 9 9 12 12 12 10 10 10 7 6
Rychlost větru
v Bft
3 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 3 4 4 5 6 7 7 7 6 5 4 3

Kdy jet do Turecko

Nejvhodnější doba pro návštěvu Turecka závisí především na tom, co chcete během své cesty vidět a dělat. Obecně však platí, že nejlepší doba pro návštěvu Turecka je od dubna do června nebo od září do listopadu. V těchto obdobích jsou příjemné teploty, krásné počasí a méně lidí, což je ideální pro poznávání země.

Teplotně nejpříjemnější jsou obvykle jarní a podzimní měsíce s průměrnými teplotami 20-25 stupňů Celsia. Tyto teploty jsou ideální k tomu, abyste si užili mnoho outdoorových aktivit, které Turecko nabízí, jako je turistika v horách, objevování starobylých ruin nebo slunění na krásných plážích.

Regionální rozdíly v Turecku

V závislosti na oblasti Turecka, kterou chcete navštívit, existují určité rozdíly v nejvhodnější době pro návštěvu Turecka. Pokud se chystáte navštívit pobřežní oblasti Turecka, je nejlepší doba na cestu mezi dubnem a červnem, kdy je teplé a slunečné počasí a voda je ještě relativně chladná. Je to také vhodná doba pro návštěvu mnoha ostrovů v zemi, protože davy lidí jsou menší a ceny příznivější.

Pro ty, kteří chtějí poznat bohatou historii a kulturu země, jsou nejvhodnější podzimní měsíce září a říjen. V těchto měsících je stále příjemné počasí s průměrnými teplotami kolem 20 stupňů Celsia a také méně lidí, což usnadňuje prohlídku mnoha muzeí, starobylých ruin a dalších kulturních památek v zemi.

Podnebí pro Turecko podle měsíců

Jaké je průměrné klima v daném měsíci pro Turecko? Kliknutím na měsíc zobrazíte všechny měsíční průměry slunečního svitu, maximálních a minimálních teplot, procentuální šance na déšť za den, sněhové srážky a počet deštivých dní.

Zkušenosti s počasím Turecko

Vynikající

Počasí velmi dobře voda tepla no rostě ktasne

Byl jste ve ve Turecko?

Zanechte nám své zkušenosti s počasím ve Turecko a vyhrajte 100 €!

Váš e-mail se v recenzi neobjeví a nebude předán třetím stranám.

Populaire bestemmingen ve Turecko

Města a vesnice ve Turecko

Viděli jste chybu?

Pošlete nám e-mail, jsme vám vděční.