Hledat Menu

Průměrné klima Peru

Klima Peru má průměrnou roční teplotu 32°C. V průběhu roku může průměrná měsíční teplota klesnout na 30°C a stoupnout na 33°C.

Ročně zde spadne přibližně 1362 mm deště. To poskytuje dobrý přehled o tom, kolik deště můžete v Peru očekávat.

Nejlepší čas na cestování do Peru je May do July. V této době je příjemná teplota a není příliš mnoho deště, což je ideální pro návštěvu Peru.

Temperature 30 až 33°C
Rain 1362 mm
Klima Peru

Klimatická tabulka Peru

Klimatická tabulka Peru ukazuje průměrné teploty, srážky a UV index za jednotlivé měsíce.

  Led Úno Bře Dub Kvě Čvn Čvc Srp Zář Říj Lis Pro
Denní teplota (°C) 30 30 31 31 30 31 31 33 33 33 32 31
Noční teplota (°C) 22 22 23 22 21 22 20 23 23 24 24 22
Srážky (mm) 164 163 200 136 75 69 34 44 45 126 176 130
UV index 8 8 7 8 7 7 7 8 9 8 8 8
Nejlepší měsíc No No No No Yes Yes Yes No No No No No

Teplota podle měsíců v Peru

Tento graf ukazuje průměrné nejvyšší teploty v stupních Celsia pro každý měsíc v Peru

Teplota podle měsíců v Peru

Srážky podle měsíců v Peru

Tento graf ukazuje průměrné měsíční srážky v milimetrech v Peru.

Srážky podle měsíců v Peru

UV-index podle měsíců v Peru

Tento graf ukazuje průměrný UV-index podle měsíců v Peru.

UV-index podle měsíců v Peru

Roční teplota v Peru

Tento graf ukazuje průměrnou roční teplotu v Peru, uvedenou v stupních Celsia.

Roční teplota podle roků v Peru

Roční srážky v Peru

Tento graf ukazuje průměrné roční srážky v milimetrech, které spadnou v Peru.

Srážky podle roků v Peru

Další klimatické informace o Peru

Většina lidí neví, že v Peru je ve skutečnosti velké množství různých klimatických podmínek, což je dáno jeho rozmanitou geografií. Peru se dělí na čtyři hlavní klimatické zóny, z nichž každá má svá specifika: pobřežní oblast, vysočina, džungle a deštný prales.

Pobřeží Peru

Západní okraj Peru, který sousedí s Tichým oceánem, má mírné podnebí. Tento region se vyznačuje chladnými zimami a teplými léty. Průměrná teplota na pobřeží je 21 stupňů Celsia. Nezřídka však teploty v noci klesají pod 15 stupňů Celsia a přes den stoupají nad 30 stupňů Celsia.

Peruánská vysočina

Peruánská vysočina se nachází v centrální části země, východně od pobřeží. Tato oblast zahrnuje pohoří Andy a některé nižší polohy. Na vysočině panuje mírné podnebí s průměrnými teplotami 10-15 stupňů Celsia. V závislosti na nadmořské výšce mohou teploty klesnout až na -10 stupňů Celsia nebo vystoupat až na 20 stupňů Celsia.

Tato oblast má dvě odlišná roční období: suché (od dubna do října) a vlhké (od listopadu do března). Srážky se liší v závislosti na nadmořské výšce, ale obecně jsou nižší než v pobřežní oblasti.

Peruánská džungle

Peruánská džungle se táhne od severu k jihu. Tato oblast se vyznačuje vysokými teplotami a vysokou vlhkostí. Průměrná teplota v džungli se pohybuje kolem 27 stupňů Celsia. V této oblasti je také hodně srážek, v průměru kolem 2 000 milimetrů ročně.

Srážky se však mohou v jednotlivých místech džungle značně lišit. Zatímco například v Iquitosu spadne v průměru 3 000 milimetrů srážek ročně, v Puerto Maldonado 1 500 milimetrů.

Amazonský deštný prales

V Peru se nachází velká část amazonského deštného pralesa na východě země. Panuje zde tropické podnebí s velmi horkým a vlhkým počasím po celý rok. Průměrné teploty v oblasti se pohybují kolem 27 stupňů Celsia. Vysoká vlhkost vzduchu však často způsobuje, že je mnohem větší horko.

V oblasti deštného pralesa spadne hodně srážek, v průměru kolem 3 000 milimetrů ročně.

Nejlepší čas na cestování do Peru

Peru je země, která má turistům co nabídnout. V Peru si každý najde něco pro sebe - od inckého dědictví až po nádhernou přírodu. Každoročně se do Peru sjíždějí tisíce turistů z celého světa, aby si prohlédli starobylé ruiny, zažili rušný noční život a ochutnali vynikající jídlo. Kdy je ale nejlepší navštívit tuto zemi?

Obecně platí, že nejlepší dobou pro návštěvu Peru je období sucha, které trvá většinou od května do října. Od června do srpna je hlavní turistická sezóna, takže v těchto měsících očekávejte davy lidí a vyšší ceny. Pokud se chcete vyhnout davům a přesto si užít pěkné počasí, zvažte návštěvu v dubnu nebo listopadu.

Podnebí v Peru se liší v závislosti na tom, v jaké oblasti se nacházíte. V oblasti Amazonie je celoročně horko a vlhko, zatímco v Andách je chladněji a sušeji. Pobřežní oblasti, jako je Lima, jsou obvykle slunečné a suché.

Nejlepší čas pro Inca Trail na Machu Picchu

Pokud se chcete vydat po Incké stezce na Machu Picchu, mějte na paměti, že ji lze absolvovat pouze v období sucha (květen-říjen). Stezka se každý rok v únoru uzavírá kvůli údržbě.

Nejlepší doba pro návštěvu Amazonie

Pokud se chystáte do amazonského deštného pralesa, je nejlepší vyrazit v období dešťů (listopad-duben). Možná to nezní jako ideální počasí, ale ve skutečnosti je to nejlepší doba pro pozorování divoké zvěře, která vychází ven a hledá potravu a vodu. Deštný prales navíc získá zcela novou úroveň krásy, když je pokrytý zelení. Přibalte si batoh a sprej proti hmyzu.

Zkušenosti s počasím v Peru

Napište své vlastní hodnocení

Byli jste někdy v Peru?

Podělte se o své zkušenosti s počasím v Peru.

Váš e-mail nebude zveřejněn v recenzi a nebude poskytnut třetím stranám.

Průměrné počasí v Peru podle měsíců

Klikněte na měsíc níže a podívejte se podrobně, jaké počasí můžete v Peru obvykle očekávat. Na základě historických údajů o počasí v Peru můžete pro každý den v měsíci vidět průměrnou teplotu, srážky, vítr a UV-index.