Norsko
-3 až 20°C
teplota
2325 hodiny
sluneční svit za den
526 mm
déšť
153 dny
suché
141 dny
déšť
71 dny
sníh

Podnebí Norsko

Norsko je klimaticky velmi kontrastní zemí. Od zasněžených vrcholků norských fjordů až po zelená údolí a lesy. Je sice pravda, že norské zimy bývají chladné, ale podnebí v této zemi není jen o sněhu a ledu. V Norsku je totiž velmi rozmanité podnebí, od velmi chladného až po velmi mírné.

Průměrné hodnoty klimatu za celý rok

  • Den: průměrná denní teplota je během dne mezi -3°C a 20°C
  • Noc:průměrná noční teplota je mezi -9°C a 11°C
  • Deště: prší 141 dní a celkem je přibližně 526 mm srážek
  • Sníh: sněží v průměru 71 dní v roce
  • Sluneční hodiny: během roku je 2325 slunečních hodin
Maximální teplota: mezi -3°C a 20°C
Nejteplejší měsíc: 20°C v Červenec
Nejchladnější měsíc: -3°C v Leden
Noční teplota: mezi -9°C a 11°C
Suché dny: 153 dny
Dny s deštěm: 141 dny
Dny se sněhem: 71 dny
Celkový součet srážek: 526 mm
Počet hodin slunečního svitu: 2325 hodiny

Norsko je úzká, ale rozlehlá země, a jeho podnebí se proto může v jednotlivých regionech značně lišit. Norsko lze obecně rozdělit do tří klimatických pásem: polární pásmo, mírné pásmo a subtropické pásmo. Na podnebí má velký vliv také Golfský proud, který způsobuje, že západní pobřeží (včetně měst jako Bergen a Stavanger) je teplejší a mírnější než ostatní části země.

Severní Norsko (polární oblast)

Polární oblast pokrývá nejsevernější část země, kde jsou teploty téměř vždy pod bodem mrazu a průměrné roční srážky jsou nízké. Tuto část Norska si většina lidí představí při pomyšlení na podnebí v této zemi.

Střední Norsko (mírné pásmo)

Mírné pásmo pokrývá střední část Norska a vyznačuje se mírnějším podnebím. Teploty v této oblasti se obvykle pohybují nad bodem mrazu, i když v zimě se mohou vyskytnout chladnější období. V mírném pásmu také spadne více srážek než v polárním pásmu.

Jižní Norsko (subtropická zóna)

Subtropické pásmo pokrývá nejjižnější část Norska a vyznačuje se poměrně vysokými teplotami po celý rok. To je způsobeno Golfským proudem, který k norskému pobřeží přivádí teplou vodu z tropů. Srážky jsou v tomto pásmu vysoké, zejména v zimě.

Norské klima obecně

Srážky jsou v Norsku během roku poměrně časté, proto si vezměte s sebou batoh. V jednu chvíli může svítit slunce a pak přijde prudký liják. V některých částech Norska dokonce spadne více než 2 000 mm srážek za rok. V zimě je v zemi hodně sněhu, zejména v horách.

Jedním z nejzajímavějších aspektů norského klimatu jsou proslulé dlouhé dny v letních měsících. Od konce května do konce července v nejsevernějším regionu Norska slunce nikdy nezapadá. Tento jev, známý jako půlnoční slunce, přitahuje návštěvníky z celého světa, kteří přijíždějí, aby zažili 24 hodin denního světla.

Chcete přejít na Norsko?

Toto jsou cestovní kanceláře, u kterých si můžete rezervovat zájezd do Norsko:

Graf teploty

Tento graf zobrazuje průměrnou maximální teplotu (červená) a minimální teplotu (modrá) pro Norsko.

Graf srážek

Tento graf zobrazuje průměrné množství srážek za měsíc pro Norsko.

Klimatická tabulka Norsko

V této klimatické tabulce můžete na první pohled vidět, jaké je průměrné měsíční počasí pro Norsko. Údaje byly shromažďovány po dobu 30 let, z nichž byl odvozen průměr za měsíc. V jednotlivých letech mohou být rozdíly větší nebo menší, ale díky této klimatické tabulce máte dobrou představu o tom, jaké může být v daném měsíci počasí pro Norsko.

led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Den -3 -3 2 8 15 18 20 18 15 8 2 -2
Noc -8 -9 -5 1 6 8 11 10 7 3 -1 -5
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Srážky 25 28 32 26 50 54 62 64 45 51 55 34
Deštivé
dny
2 2 4 11 17 18 22 20 15 14 10 6
Dny se
sněhem
14 13 12 6 1 - - - - 4 9 12
Dny bez
srážek
15 13 15 13 13 12 9 11 15 13 11 13
led úno bře dub kvě čvn čvc srp zář říj lis pro
Slunce hodin
denně
3 3 5 8 9 12 10 9 8 4 4 3
Rychlost větru
v Bft
2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2 2
UV-index 1 1 1 3 4 4 4 4 3 2 2 1

Kdy jet do Norsko

Norsko je díky své dramatické krajině a množství outdoorových aktivit špičkovou destinací pro milovníky přírody. Kdy je ale nejlepší doba pro návštěvu Norska? Odpověď závisí na tom, co chcete vidět a dělat.

Léto

Léto (červen-srpen) je nejoblíbenějším obdobím pro návštěvu Norska, a to z dobrého důvodu. Počasí je teplé a slunečné, takže je ideální pro venkovní aktivity, jako je pěší turistika a cyklistika. V létě jsou také dny mnohem delší, takže máte více času na prozkoumání všeho, co Norsko nabízí. Léto je však také hlavní turistickou sezónou, a proto je nejrušnějším a nejdražším obdobím pro cestování. Pokud se tedy chcete vyhnout davům a ušetřit, zvažte návštěvu na jaře nebo na podzim.

Jaro a podzim

Jaro (březen-květen) a podzim (září-listopad) jsou v Norsku krásná roční období. Počasí je sice mírnější než v létě, ale stále dostatečně příjemné na to, abyste si mohli užít pobyt venku. V těchto měsících je také méně lidí a ceny jsou o něco nižší. Může se však stát, že některé atrakce budou zavřené.

Zimní

Zima (prosinec-únor) může být kouzelným obdobím pro návštěvu Norska. V zimě můžete pozorovat polární záři, jezdit se psím spřežením, na sněžných skútrech a lyžovat v nejlepších evropských střediscích. Pokud doufáte, že spatříte polární záři, vydejte se tam právě v tomto ročním období. Mějte však na paměti, že zima může být také chladná a tmavá, zejména v severním Norsku. Pokud nejste příznivci chladného počasí, možná byste měli v zimě zůstat v jižním Norsku.

Ať už se rozhodnete navštívit Norsko kdykoli, určitě zažijete nezapomenutelný výlet!

Podnebí pro Norsko podle měsíců

Jaké je průměrné klima v daném měsíci pro Norsko? Kliknutím na měsíc zobrazíte všechny měsíční průměry slunečního svitu, maximálních a minimálních teplot, procentuální šance na déšť za den, sněhové srážky a počet deštivých dní.

Zkušenosti s počasím Norsko

Byl jste ve ve Norsko?

Zanechte nám své zkušenosti s počasím ve Norsko a vyhrajte 100 €!

Váš e-mail se v recenzi neobjeví a nebude předán třetím stranám.

Populaire bestemmingen ve Norsko

Města a vesnice ve Norsko

Viděli jste chybu?

Pošlete nám e-mail, jsme vám vděční.